2020 delicious. Produce Awards winners

15th October 2020 | Eativity editors

The winners of the 2020 delicious. Harvey Norman Produce Awards have been revealed in the November issue of delicious. Now in its 15th year, the awards celebrate the country’s new, innovative, native and consistently outstanding Australian ingredients grown, caught, sourced or produced with dedication, passion, knowledge and regard for the environment.

“The awards not only recognise the best Australian produce but, importantly, the people behind it, thanks to a passionate network of experts who nominate outstanding produce and producers from all over Australia,” says delicious. editorial director Kerrie McCallum.

“Following drought, bushfires, flood, then scaling back production due to COVID-19, there’s never been a more important time to acknowledge just how hard Australian farmers, fishermen and artisans work at their craft.”

The awards encompass categories across earth, sea, land and dairy.

The pandemic challenged delicious. to come up with a new way to judge and celebrate the 2020 awards. The traditional awards event will be replaced by a virtual event that all Australians can be part of. Along with chefs including Colin Fassnidge, Neil Perry, Danielle Alvarez and Josh Niland, delicious. editorial director Kerrie McCallum and chef Matt Moran will host an All Star Dinner on Monday, October 26.

Seventeen trophies have been awarded, and 61 producers have received gold medals by some of Australia’s most renowned chefs, including Guillaume Brahimi, Peter Gilmore, Matt Moran, Neil Perry, Danielle Alvarez and Colin Fassnidge; with winners across four major categories: From the Dairy, From the Earth, From the Paddock and From the Sea.

While this year’s judging format was different, with the NSW panel leading the tasting, the wider national judging panel – including Maggie Beer, Alla Wolf-Tasker, Shannon Bennett, Andrew McConnell and Christine Manfield – remained across decisions of all of the awards.

Josh Niland has been recognised for his outstanding contribution to Australian food.

The overall Producer of the Year Award was awarded to Garry Kadwell from NSW for his Andean Sunrise Potatoes.

“I recently went to Garry Kadwell’s farm and saw his whole production,” says Moran. “This product is an absolute standout – I’ve never tasted better potatoes. And the farm has a beautiful story, in an area that’s been growing potatoes for more than 100 years.”

New to the Awards in 2020 is Unearthed Next-Gen Producer, awarded to Luke and Pia Winder from Tathra Place Free Range in NSW. Also new to this year’s celebrations, Vic’s Premium Quality Meat has curated a special Produce to You box – a selection of award-winning Australian produce that can be purchased online and delivered nationally.

For more information on how to order the Produce to You box, visit delicious.com.au/producetoyou. For details on the All Star Dinner, visit delicious.com.au/allstardinner

Celebrate the best of Aussie food with the Produce to You box.

delicious. Harvey Norman Produce Awards 2020 gold medallists and trophy winners

FROM THE DAIRY TROPHY WINNER

Elgaar Farm Organic Fresh Cream TAS

FROM THE DAIRY GOLD MEDALLISTS

• Bruny Island Cheese Company George TAS
• Dellendale Creamery Nullaki WA
• Gelato Messina Jersey Milk VIC
• High Valley Cheese Co Fetta NSW
• Holy Goat Cheese Brigid’s Well VIC
• Jardin Estate Salted Butter WA
• Maleny Dairies Real Cream QLD
Milawa Cheese Company King River Gold VIC
• Mungalli Creek Dairy Biodynamic Quark QLD
Pecora Dairy Curly Red NSW
• Shaw River Buffalo Cheese Buffalo Yoghurt VIC
• The Dairyman Barossa Artisan Farm Cream SA
• The Pines Pearl NSW

Milawa Cheese Company picked up a gold medal.

FROM THE EARTH TROPHY WINNER

Fruit Forest Farm Seasonal Tropical Fruit QLD

FROM THE EARTH GOLD MEDALLISTS

• Black Barley Australia WA
• Bloomfield Vanilla Bloomfield River Premium Natural Vanilla Beans QLD
• Boon Luck Farm Tiger Striped Peanuts NSW
• Eladnelle Farm Saffron TAS
• Felds Farm Seasonal Annual Vegetables TAS
• Jema McCabe at Burnside Organic Farm Seasonal Organic Produce (Autumn Root, Leaf & Fruiting Crops) WA
• Kindred Organics Certified Organic Wholemeal Spelt Flour TAS
• King Oyster Mushrooms Snowflake Mushroom VIC
• Malfroy’s Gold Blue Mountains World Heritage Post Brood Polyflora Wild Honey NSW
• Mountain Yuzu Fresh Yuzu VIC
• Newcastle Greens Calvin Lamborn Pea Varietals NSW
• Ngeringa Produce Biodynamic Salad Greens SA
• Otway Walnuts Fresh Walnut Kernels VIC
• Piccolo Farm Purple Oxalis, Japanese Turnips NSW
• Singing Magpie Produce Black Genoa Semi Sun Dried Figs SA
• Tellurian Fruit Gardens Certified Organic Fruit (Nectarine, Pear) VIC
• Southern Forests Honey Western Australian Jarrah Honey WA
• The Food Philosophy by Stix Farm Seasonal Fresh Produce (Selection of Best in Field) NSW
• Tucker Bush Fresh Botanicals Native Thyme WA
• Urban Green Sydney Microgreens (Broad Bean Shoots, Micro Anise Hyssop, Melon Leaf, Micro Red Shiso) NSW

Fruit Forest Farm’s tropical fruit took out the From the Earth trophy.

FROM THE PADDOCK TROPHY WINNER

Hamlet Pork Pastured Berkshire Pork WA

FROM THE PADDOCK GOLD MEDALLISTS

• Arundel Farm Lamb TAS
• Bendele Farm Organic Poultry Organic Spatchcock QLD
• Bundarra Berkshires Free Range Pork NSW
• Extraordinary Pork Pasture Raised Free Range Pork NSW
• Fair Game Wild Venison NSW
• Futari Wagyu WA
• Highfield Farm & Woodland Grass-fed Dorper Lamb NSW
• Mayura Station Signature Series SA
• McIvor Farm Foods Berkshire Free Range Pork VIC
• Mottainai Lamb WA
• Nomad Farms Nomadic Pastured Heritage Chook SA
• Sher Wagyu F1 Black Label Beef VIC
• Warialda Belted Galloway Beef 100% Grass-fed Heritage Beef VIC

Hamlet Pork’s trophy-winning pastured Berkshire pork.

FROM THE SEA TROPHY WINNER

Bruce Collis Seasonal Wild Catch VIC

FROM THE SEA GOLD MEDALLISTS

• ABLP Hard Shell Bay Lobster QLD
• Ausab Yumbah Greenlip Abalone (Whole in Shell) SA
• Australia’s Oyster Coast Appellation Oysters Wagonga NSW
• Chris Bolton Fishing Seasonal Wild Catch (Garfish) QLD
• Collison Reef Fish Seasonal Wild Catch (Coral Trout) QLD
• FV Bowithick Double Iki Jime Dhufish WA
• Goolwa PipiCo Live & Fresh, De-sanded and Ready to Cook Pipis SA
• Kinkawooka Mussels SA
• Mimosa Rock Oysters The Boxer NSW
• Rocky Point Aquaculture Cobia QLD
• Shark Bay Seafood’s Wild Scampi Caviar WA
• Tathra Oysters 5 Year Old Bistro Grade NSW
• Two Gulfs Crab Blue Swimmer Crab Meat SA
• Wapengo Rocks Wild Organic Oysters Premium Grade Wapengo Rock Oyster NSW
• West Coast Octopus WA

Bruce Collis’s seasonal wild catch scored top From the Sea honours.

BEST NEW PRODUCT

Cape Moreton Scarlet Prawns QLD

PRODUCER OF THE YEAR PRESENTED BY HARVEY NORMAN

Garry Kadwell Andean Sunrise Potatoes NSW

IN THE BOTTLE

Voyager Craft Malt NSW

OUTSTANDING VITICULTURIST

Prue Henschke, Henschke Wines SA

OUTSTANDING FARMERS’ MARKET NATIONAL FINALISTS

• Alphington Farmers’ Market VIC
• Kiama Farmers’ Market NSW
• Mullumbimby Farmers’ Market NSW

OUTSTANDING FARMERS’ MARKET TROPHY WINNER

Mullumbimby Farmers’ Market NSW

Congratulations to Mullumbimby Farmers’ Market – this year’s most outstanding market.

OUTSTANDING DESIGN

Great Wrap VIC

OUTSTANDING REGION PRESENTED BY TOURISM AUSTRALIA

Bendigo VIC

OUTSTANDING INNOVATION, SUSTAINABILITY & COMMUNITY

Provenir VIC

UNEARTHED NEXT-GEN PRODUCER

Luke and Pia Winder, Tathra Place Free Range NSW

UNEARTHED NEXT-GEN CHEF

Kane Pollard, Topiary SA

OUTSTANDING NATIVE PRODUCER

Leila Nimbadja, Maningrida Wild Foods NT

OUTSTANDING ARTISAN

Small World Bakery SA

MAGGIE BEER AWARD FOR OUTSTANDING CONTRIBUTION TO AUSTRALIAN FOOD

Josh Niland

Please enter your email address to subscribe to our newsletter.